środa, 25 lutego 2015

Czy można sobie dorobić do pensji będąc pedagogiem?


Ostatnio bardzo często na różnego rodzaju forach obserwuję dyskusję o (upraszczając) tym, że nauczyciele pracując tak mało mogą sobie dorobić do pensji bo mają przecież tak dużo możliwości. Ok. Nauczyciel fizyki/matematyki/angielskiego może sobie dorobić korepetycjami. A pedagog?

http://thejosevilson.com/wp-content/uploads/2013/08/Pay-Teachers.jpg 

A owszem może i to w wielu potencjalnych miejscach. Organizacje pozarządowe, świetlice środowiskowe, terapia pedagogiczna a i nawet opieka nad dzieckiem. Do tego poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy ... pisanie tekstów na zlecenie*. Rodzice,szczególnie młodzi szukają informacji głównie w internecie, a serwisy parentingowe biją się o specjalistów oferując za ciekawy tekst nie takie niskie stawki, więc pracować można w dowolnych godzinach niekolidujących z "podstawową" pracą. Niestety bardzo często pracodawcy nie pochwalają pracy na dwóch etatach, tłumacząc to mniejszym zaanagażowaniem.

Uprzedzając pytania powiem, że mi wystarczy "podstawowa" praca i nie dorabiam po godzinach. Ale nie znaczy to, że nie mogłabym swojego czasu "po godzinach" przeznaczyć na drugi etat. Wszystko zależy od organizacji.

Swój wolny czas zapełniam kolejnymi studiami, kursami, szukaniem ciekawych pomysłów na zajęcia czy czytaniem literatury psychologicznej czy pedagogicznej. Bardzo często, gdy zainteresuje mnie jakaś np. metoda czytam ciągiem wszystkie książki na jej temat. Ostatnio mam fazę na czytanie książek dla rodziców/nauczycieli, które były lub są mocno promowane jakie niemalże magiczne sposoby pracy z dzieckiem - interesuje mnie sposób przedstawienia tematu (w związku z tym gdyby ktoś chciał mi sprezentować Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna - to oczywiście chętnie przyjmę ;) ).

Mimo, że sama nie mam kilku miejsc pracy nie uważam, że zawsze wiąże się to z mniejszym zaangażowaniem w "podstawową" pracę. A Wy?



*Dla zainteresowanych - świetny opis jak zacząć przygodę z copywritingiem - klik

9 komentarzy:

  1. Witam! Z wykształcenia jestem pedagogiem. Studia skończyłam 3 lata temu, pracy w zawodzie brak....chyba, że ma się znajomości, a ja takich nie posiadam...Oczywiście praca w formie wolontariatu, itp. jest, ale jak mam utrzymać swoją rodzinę pracując ,,za darmo" ??

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdaje sobie sprawe, że jest ciężko dlatego wciąż robie coraz to nowe kursy, szkolenia itp i... wciąż działam wolontaryjnie trochę "poza swoją działką", żeby mieć co wpisać w CV szukając pracy w innej placówce. Tak w razie "w". Grunt to się nie poddawać i wciąż zdobywać nowe wpisy w CV - to niestety jedyne wyjście w obecnych czasach. Dla pocieszenia powiem, że ja znajomości też nie miałam ani nie mam a, mimo że nie natychmiast to jednak się udało :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z pewnością się uda. Proszę tylko nie rezygnować z szukania, nie można się poddać. Bardzo dobry artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Skoro istnieje możliwość dorobienia, to w wyjątkowych sytuacjach zawsze warto skorzystać z dodatkowego etatu, ale taka praca to nie tylko pieniądze.

    OdpowiedzUsuń
  5. Można pracować po godzinach to prawda, ale wymaga to bardzo dużego zaangażowania.

    OdpowiedzUsuń
  6. Oczywiście, że zaangażowanie jest wymagane. Dlatego ważną role odgrywa tutaj motywacja. Inna sprawa jeśli robi się to co się lubi i nie można doczekać się następnego dnia.. wtedy wyciska się z siebie ile się da!

    OdpowiedzUsuń
  7. Każdy kto chce pracować, ten pracę znajdzie, a kto pracować nie chce ten jej nie znajdzie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Z zaangażowaniem w podstawowej pracy, nie powinno być żadnego problemu. Uważam, że inne zajęcia prowadzą do poprawy tego zaangażowania. Mamy nowe doświadczenie, niekiedy możemy je wykorzystać i usprawnić pierwotną posadę.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jestem studentem pedagogiki i wiem że ciężko z pracą np. w szkole. Jednak ja postawiłem na internet i pisanie róznych tekstów i prac dyplomowych, dużo więcej zarabiam w tydzień niż nie jeden nauczyciel w miesiąc w szkole.

    OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...